Genel Fotoğraflar 
« Önceki 88 / 376  Sonraki »

1930'lu yıllar
HARİKA BİR FOTOĞRAF.
Binanın olduğu yer ünlü Calvert'in yalısı. Bu kadar yakından fotoğrafını hiç görmemiştim. Orası şuan Morrabin Parkı oldu. Deniz daha doldurulmamış. Denizin olduğu ve elektrik direğinin bulunduğu yerde ise şuan ünlü Troy Atı bulunuyor.
Sol taraf ise şuanki Halk Bahçesi
Karşıda ise Kilitbahir Kalesi görülüyor....
Yoılda yürüyenlerin bulunduğu cadde ise şuan Kayserili Ahmet Paşa Caddesi... Valilik önü yani..
Hey gidi yıllar....
-------------------------------------------------------------------------------
FRANK CALVERT KİMDİR?.
Malta kökenli Calvert ailesi Çanakkale boğazı kenarında yer alan konakta (Fotoğraftaki işte bu konak) 1840’lı yıllarda yasamıstır ve bugünkü halk bahçesi, bu konağın bahçesinden geri kalan bir bölümdür. Calvert ailesinin bahçesi olarak kullanılan alan İngiliz bahçesi özelliklerinde tasarlanmıs, oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır.Ailenin en ünlü üyesi Frank Calvert arkeoloji ile ilgilenenlerin çok iyi tadığı bir isimdir.Antik Troas bölgesini gezmek için Çanakkale’ye gelen batılılar önce onlara uğrarlardı. Frank Calvert 1908 yılında ölür ve Çanakkale’ye gömülür. Mezarı şuan il merkezinde sarıçay kenarındaki İngiliz Mezarlığı olarak bilien yerdedir.Yapılan yorumlar

  1. Eliya Istroti

    Zannederim bu koşedeki bina bir zamanlar buz deposu olarak kullandı

  2. Ahmet Fikret Güçin

    Bu binanın yıkım emrini kim verdi merak ettim.Çanakkale tarihini yok etmekle eş değer bir kararmış.Eliya beye katılıyorum binanın olduğu yer buzhanenin olduğu yer.

  3. Recep Okyay

    Bildiğim kadarıyla bu bina çıkan bir yangın sonucu ağır hasardan ötürü yıkıldı.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için giriş yapın. Veya üye değilseniz üye olun.